fbpx

חזרה לשורשים

מיזם לחינוך בעזרת מלאכת עץ מסורתית

"A thing is right when it tends to preserve and empower the integrity,

stability and beauty of the biotic community. it is wrong when it tends otherwise."

-aldo leopold

"A thing is right when it tends to preserve and empower the integrity, stability and beauty of the biotic community. it is wrong when it tends otherwise."

-aldo leopold

סדנת גילוף כף

סדנת הדגל שלנו. לא סתם גילוף כפות נעשה טרנד מתפוצץ במהלך השנים האחרונות- יש תהליך נפשי של זיכוך ומדיטציה שמתקיים תוך כדי הגילוף, ומגיע לשיא בעת השימוש בכלי יום-יומי שאתה עצמך הכנת. במהלך הסדנה התלמידים ילמדו שימוש נכון בכלי הגילוף, נשוחח על קיימות מנקודת מבט יצרנית, על החיבור האישי והקולקטיבי שלנו לפירות היצירה האנושית, ועל שאלות עיצוביות מעניינות. כל תלמיד.ה יצאו בתום הסדנה עם כף בישול / אכילה מעץ טבעי, שגילפו במו ידיהם.

סדנת גילוף שרביט קסמים

במהלך הסדנה, המותאמת לילדים ללא נסיון בעבודה עם כלי גילוף, נכיר את הכלי הבסיסי והחשוב ביותר במלאכה- הלא הוא סכין הגילוף. נרכוש כישור חדש ונלמד להשתמש בסכין בצורה בטיחותית, יעילה ומהנה. כל תלמיד.ה יצאו עם שרביט קסמים / מקל עוצמה שהם גילפו בעצמם, ועם תחושת בטחון ועצמאות מועצמת.

סדנת גילוף קוקסה

הקוקסה היא כלי אישי שבארצות הצפוניות נהוג על פי המסורת שכל אדם עונד אחד על חגורתו. כוס השתייה היחודית הזו מאפשרת לנו ללמוד את איכויותיו של העץ כחומר גלם בצורה מעמיקה ועל העבודה המסורתית עם כלים ידניים תוך מתן מענה לצרכים תוך שימוש בחומר טבעי. הסדנה מתאימה לא.נשים ללא נסיון, אך יהנו ממנה גם אנשים עם הבנה בסיסית של עבודה עם עץ. הסדנה מתפרשת על פני יומיים, והכי כיף לקיים אותה עם לינה בשטח, ופויקה משותף סביב המדורה. כל תלמיד.ה יצאו מהסדנה עם כוס שתייה אישית וייחודית, ועם הבנה מעמיקה על עבודה נכונה עם מפסלות, גרזן וסכין גילוף.

רזי היער

במהלך שוטטות משולבת שיחה ופעילות אקטיבית ביער, נכיר את היער ושוכניו בדרכים חדשות ומרתקות, נלמד על השפה הסודית של העצים, על הקשר בין כל דיירי היער, נבין מה זה אומר “אקולוגיה עמוקה” ונדבר על איך נראים יחסינו עם אמא יער היום ואיך אנחנו יכולים להפוך אותם לקרובים וטובים יותר.

השתלמות בסיס למחנכים

במהלך 6 מפגשים מהנים, אנשי חינוך מכל המגזרים והאסכולות החינוכיות יזכו לגעת בעולם המכושף והנפלא של מלאכת העץ המסורתית. ההשתלמות היא למעשה הזדמנות ייחודית לקבל כלים לחינוך בעזרת מלאכה, לפתוח את הראש לתחומי קיימות, חיבור לטבע, ויצירתיות בהשראת הטבע. כמו כן נעסוק רבות במסורת האישית שלנו, בצורת החיים ודרכי החינוך של החברות המסורתיות, וכיצד אנחנו יכולים לקבל מהן השראה בחברה שלנו ובמוסדות החינוך שלנו. כל זה יקרה תוך תהליך למידה מעשיר של עבודה ויצירה עם העץ הטבעי, בעזרת הכלים הידניים.

קורס העמקה למחנכי עץ

הקורס למחנכי עץ הוא הכשרה מעמיקה לחניכה באמצעות מלאכת העץ המסורתית. תוך שילוב עדין ומדויק של מתודות מעולם החינוך הדמוקרטי, שיטת התקשורת המקרבת ושיטות דיאלוגיות נוספות, פרקטיקות מיינדפולנס ומדיטציה שונות, יחד עם פרקטיקה מעולם הסלויד, עולם התוכן של אקולוגיה עמוקה וכמובן שלל הידע והטכניקות של מלאכת העץ המסורתית – מחנך העץ יוצר מרחב הוליסטי דרכו אפשר ליצור מפגש כנה עם החניך ולהניע יחדיו תנועה טרנספורמטיבית ומעצימה בחייו. במהלך הקורס נלמד להשתמש בכלים אלו בעצמנו, וכמובן כיצד להשתמש בהם לשם יצירת מרחב חינוכי. הקורס מתאים למחנכים ולמטפלים. בין אם כאלו שרוצים להתמסר לעולם המלאכה, או לכאלו שרוצים לרכוש כלי נוסף.

מי אנחנו

סטודיו בעצם הוא בית ספר למלאכת עץ מסורתית. מזה 7 שנים, אנחנו מקיימים פעילויות מגוונות הכוללות בין היתר- סדנאות חווייתיות, קורסים ממוקדים, קורסי עומק, השתלמויות והכשרות למחנכים, הדגמות והרצאות ועוד. אנחנו עסק קטן ומשפחתי, המורכב ממספר מורים אשר הדבר המאחד בינינו הוא התשוקה החיה ליצירת עולם בריא וטוב יותר ביחד, דרך הגשמת החזון של הפצת המרפא הטוב של המלאכה.
הקמתי את הסטודיו מתוך מחוות תיגר- על הקצב המהיר מידי של החברה המודרנית, על התעשייה הבזבזנית, על שיטה כלכלית שלא לוקחת בחשבון את הסופיות של משאביי הפלנטה. עבורי, ההזדמנות הייחודית הזו לעסוק באומנות, תוך יצירת תרבות של האטה, תשומת לב, חיבור... היא מהות העשייה. כיום אני חי ופועל בגבעת עדה, מתעסק בחינוך, קיימות ומלאכה.
נעם ראוזניץ
מנהל ומורה ראשי

החזון החינוכי

אנחנו ב״בעצם״ מאמינים שכדי לתמוך בבניית נפש בריאה לילדים.ות, עלינו לחזור ללמד את מלאכות היד המסורתיות. אבותינו ואמותינו אספו ידע איכותי רב שהולך ונעלם, אך למעשה אותו ידע מעולם לא היה יותר רלוונטי- הן במובן הפרקטי והן במובן החינוכי…

יצירה עצמאית, דרך ליווי אוהד של אדם בוגר, מספקת לילד.ה הזדמנות לפיתוח הערך העצמי, הנחישות, היצירתיות, העצמאות והשאפתנות. כל אלו תכונות חשובות לאין שיעור בעולמנו המשתנה.

דרך יצירת מרחבים חינוכיים מעודדי עצמאות אנחנו מבטאים כבוד שורשי לילד.ה בתור אדם, ובעזרת העבודה עם הכלים, או אפילו בעזרת מפגש ביער- אנו מגבירים את תחושת החירות והכבוד בקרב תלמידינו.

תוך שימוש בכלים מעולמות התוכן של החינוך ההומניסטי, שיטת התקשורת המקרבת, מיינדפולנס ומדיטציה, סלויד ועמלנות, אקולוגיה עמוקה וכמובן שלל הידע של מלאכת העץ המסורתית, אנחנו יוצרים מרחבים חינוכיים בהם קיימת מסגרת ייחודית להיכרות עומק עם ערכי הקיימות והחיבור לטבע, קהילתיות, מנהיגות ויוזמה.רגעי קסם ותוצרים מקורסים וסדנאות

מידע חשוב

הסטודיו שוכן בגבעת עדה (איזור חדרה), ואנחנו נשמח לארח אתכם אצלנו, להפגש אצלכם, או בטבע הטוב. אנחנו עושים פעילויות בכל רחבי הארץ, ואם אתם עדיין לא בטוחים אם אנחנו מגיעים לאיזורכם, צרו קשר.

בראשית העמוד מפורטות הסדנאות והקורסים הסטנדרטיים שלנו. מעבר לזאת אנחנו נשמח ליצור ביחד תוכנית פעילות מותאמת במיוחד לצרכיכם וסביב הפדגוגיה המיוחדת של כל מוסד.

במהלך השנים האחרונות עבדנו עם שלל מוסדות ובתי ספר. ביניהם מוסדות בעלי גישות פדגוגיות ואופי מגוון מאוד. בתי ספר לאמנויות, בתי ספר אנתרופוסופים, בתי ספר מקצועיים ובתי ספר "סטנדרטיים".

חלק מלקוחותינו בעבר- בית ספר רימון פרדס חנה, בית ספר תיכון אלון רמת השרון, קריית חינוך עתיד דליית אל כרמל, בית ספר גבע גבעת עדה, תעשיידע, עיריית חיפה, מכללת יבולים ועוד…

קהל המשתתפים בסדנאות עד כה נע בין הגילאים 11-73. אנחנו נשמח להפגש וללמד את רזי המלאכה לתלמידים.ות מכל המגזרים, המגדרים, אלו המחוננים, אלו עם לקויות הלמידה, אלו שבאים מאוכלוסיות חזקות, אלו שבאים מרקעים קשים ובעלי התנהגויות קצה… זרועותינו פתוחות אל כולם.ן.

אני רוצה להזמין פעילות!

נשמח לתת לך מענה טלפוני ב- 052-3609873 (נעם). לחילופין, מלא את הפרטים בטופס הבא, ואנחנו ניצור איתך קשר: