fbpx

חזרה לשורשים

השתלמות במלאכת עץ מסורתית למחנכים

27.5

מהות

מאז שפתחתי את הסטודיו ועד היום פגשתי אלפי אנשים דרך המלאכה. חלק צעירים חלק מבוגרים, חלק לשעות בודדות וחלק באופן קבוע מידיי שבוע למשך שנים. ואני יכול להגיד באופן ברור- המלאכה היא כלי עוצמתי ביותר ליצירת שינוי תודעתי ורגשי.

את החיבור של מלאכה לחינוך עשיתי לראשונה דרך ליווי של כמה וכמה בני נוער במצבים סיכוניים שהגיעו אליי במטרה להפגש עם עצמם דרך המלאכה. חלק חזרו למסגרת חינוכית בעקבות הליווי, חלק פיתחו עצמאות ומוססו חרדות חברתיות חריפות, חלק הצליחו לזקק תובנות אדירות לגבי הריפוי האישי שלהם דרך העיסוק במלאכה. התגלתה בפניי ההבנה שיש פה משהו גדול ואת אותה פרקטיקה לקחתי לעבודה בבתי ספר שונים ועם קבוצות נוער וילדים באופן פרטני.

ההבנה שהממשק בין הטבע החיצוני לטבע הפנימי הוא הבסיס לנפש בריאה מתחילה לחלחל-

לא בכדי צצו בשנים האחרונות אינספור יוזמות של שילוב מיינדפולנס במוסדות חינוך, או שילוב של טכניקות מדיטציה שונות ברפואת הנפש הקונבנציונלית. יש פה ערך אמיתי שאנחנו במערב רק מתחילים להבין אותו. ואני מאמין שלמדיטציה בעזרת מלאכה צריך להיות מקום מרכזי במהפכה הזו.

רוב השיטות המוכרות למדיטציה דורשות עצירה. שינוי דרסטי של הפרספקטיבה להווה. רגע של קודש בתוך הרים של חול.

היתרון היחודי שבהנדפולנס, הוא שמטרת התרגול הוא ליצור אינטגרציה בין המדיטציה ובין החיים היום יומיים. לערבב את הקודש עם החול וליצור סינרגיה בין השניים.

ובתכלס, מה עושים?

במסגרת סדנת ההיכרות תכירו את הכלים הבסיסיים לעבודה חינוכית בעזרת מלאכת העץ המסורתית.

כלים ידניים, כלים פדגוגיים, כלים טכניים.

את הסדנה יעבירו 2 מנחים בעלי רקע עשיר במלאכת עץ, חינוך ותרפיה. 

נקיים יחד לימוד מעגלי אך חקרני, נעשה מקום לשאלות אך גם נחתור להבנה מעמיקה שממנה תוכלו לצאת עם כלים נוספים חזרה אל הכיתה שלכם.

ואם תרגישו שהנתיב המיוחד הזה נגע בכם, תוכלו להצטרף לקורס ההכשרה השנתי למחנכי עץ.

המנחים

נעם רז שלום

מורה ומייסד בית הספר "בעצם" למלאכת עץ מסורתית, אמן רב תחומי, חוקר תודעה ורוח, חונך ומלווה בעזרת מלאכה, נשוי ללאו.

ב7 השנים האחרונות אני חוקר את החיים ומלקט מהקצוות פנימה. מוצא את עצמי שוב ושוב פוגש רבדים נסתרים של הקיום, גדל ומשתנה תדיר. 

כיום, מעבר לפעילותי בעולם המלאכה, אני לומד ומתעסק בvoice dialogue, שמאניזם, פסיכומאגיה, אומנות הביטוי והחזקת מרחבי רפואה.

 

נדב המאירי

תושב נהלל, בן זוג ואבא, מחנך מזה כ30 שנים. עובד עם נוער בסיכון, בעל רקע בטיפול בשטח, רכיבה טיפולית ועוד.

כיום עובד ביחידה לקידום נוער עמק יזרעאל ומשלב את מלאכת העץ המסורתית ככלי חינוכי וטיפולי.

 

פרטים טכניים

הרובד המרכזי הוא לימוד המלאכה. נכיר את הכלים השונים, את הפרקטיקות הנכונות והבטוחות לעבודה איתם.

הרובד הבא הוא ההנדפולנס- הגישה התרפויטית / חינוכית של מדיטציה בעזרת מלאכה. נעסוק ביישום של הגישה תוך הבאת דוגמאות מהשטח, נשאל שאלות ונתנסה בכלי זה בעצמנו.

הרובד הבא הוא קהילה- להפגש עם קבוצת שווים שהתאגדה סביב עניין משותף זה לפעמים כל מה שצריך. החברותא, מעגל השיח שנקיים, והאפשרות לנטוורקינג היא חלק משמעותי בסדנה קבוצתית.

ולבסוף- זו תהיה טעימה קטנה מהאחות הגדולה, השתלמות בת 30 שעות, ומהאבא שלהן, הקורס השנתי בן 120 שעות. הזדמנות לפגוש אותנו, להכיר קצת את המרחב של חינוך בעזרת מלאכה ולהבין אם אתם רוצים לצלול לעומק הנושא.

אנשי ונשות חינוך, מכל הגילאים, כל המגזרים, פורמלי ובלתי פורמלי, ומאיזה מסלול ואג'נדה חינוכית שעולה על דעתכם- יש לכם מקום.

ובכל אופן, אשמח שנדבר בטלפון לוודא שהסדנה מתאימה לך. 052-3609873

בנסיון להכניס משב רוח רענן להתנהלות הכלכלית, הסדנה הזו מוצעת בשיטת תשלום חברתית הנקראת סולם מחירים- 

270₪ – מחיר עלות למפגש אחד.

200₪ – למי שמתקשה לשלם את המחיר המלא.

350₪ – היתרה מתשלום סכום זה תאפשר למשתתפים מעוטי יכולת להגיע בהנחה.

מעבר לזאת, ניתן לברר על סבסוד מטעם גורמים שונים איתם אנחנו עומדים בקשר.

הסדנה תתקיים בגבעת עדה בתאריך 27.5. 

מיקום סופי ישלח למשתתפים.

תשלום בגין ביטול 30 יום ומעלה לפני מועד הסדנה: דמי ההרשמה בלבד ע"ס 10% מסך התשלום.

תשלום בגין ביטול 29 עד 14 יום לפני מועד הסדנה: דמי ההרשמה + 50%.

תשלום בגין ביטול 13 יום או פחות לפני מועד הסדנה: לא ניתן לקבל החזר כספי.

אני רוצה להרשם!

להרשמה צור קשר טלפוני עם נעם ב- 052-3609873, כדי להסתנכרן על מלוא הפרטים. והעבר תשלום בלינק הבא:

העקרונות המנחים של ההנדפולנס

רגש

אחרי עידנים של תרבות, המין האנושי קצת הסתבך בכל הנושא של ביטוי רגשי. הפרא שבנו מבקש להביא את עצמו במלואו, בעוד שבן/ת התרבות שאנחנו מנסים לווסת ולארגן את עצמנו ביחס לסביבה. האמת היא שקיימת אפשרות לתת ביטוי מלא לרגשות, ולשמור על סביבה בטוחה ומיטיבה. המלאכה היא כלי אדיר לויסות רגשי, לנגיעה עמוקה בתת מודע, בדברים מנהלים אותנו מאחורי הקלעים ולפעמים רק התרפיה של המלאכה יכולה לרפא.

רוח

מזרח, מערב, דרום, צפון... מעלה, מטה... הרוח סובבת אותנו. לאן שלא נלך, אם רק נלמד להקשיב טוב, נוכל לזהות את הלחש המתוק של ההוויה. לחוש את הכוחות האדירים שמניעים את היקום. לחוש אותם בחוץ כמו בפנים. לשחק איתם ולדבר איתם. להתהוות יחד איתם. חוויה אנושית בריאה היא חוויה בעלת מימד רוחני.

חומר

המרכבה, המקדש, המיכל שמחזיק את ההתגלמות הגשמית. אנחנו גם גוף. הוא נותן לנו עונג, הוא מאותת לנו כשאנחנו עושים בחירות שאינן מטיבות, הוא יכול גם להיות מקור לסבל רב. באנו לכאן מגוף, אל גוף. סביבנו הגוף העצום של אמא אדמה, התגלמות השכינה. הידיים שלנו נמשכות לחומר, העיניים שלנו מתעוררות אל מול אסתטיקה. אפשר וראוי לעשות אהבה עם הבריאה דרך היצירה.

אינטגרציה

רגש ~ רוח ~ חומר. הממשק בין שלושת הצירים הללו הוא הבסיס לתרבות האנושית. כל חברה יצרה אינטגרציה שונה בין שלושת החלקים האנושיים האלו. הציבה ערכים יחודיים, הוראות הפעלה שונות. לכן יש מגוון אנושי כה גדול. יש לנו הזכות לברוא תרבות חדשה. לעדכן את תוכנת ההפעלה שלנו. ליצור אינטגרציה שעובדת *לנו*. איך אני הייתי רוצה לחיות את חיי? מה חשוב לי, באמת? איך הנוכחות שלי בגוף משפיעה על המפגש שלי עם הרוח? איך המפגש שלי עם הרוח משפיע על התנועה הרגשית שבי? מי אני, בתכלס? מה אני? למה? האינטגרציה נותנת תשובות.