מידע למוסדות ובתי ספר

חזון חינוכי

קיימות וחירות הם שני הערכים המובילים שלי, אותם אני מעוניין לקדם דרך עשייתי. 

וכך הם באים לכדי ביטוי באג’נדה הפדגוגית שלי-

אני מאמין שכדי לתמוך בבניית נפש בריאה לילדים/ות וחברה חסונה ודינמית, עלינו לחזור ללמד את ילדינו את מלאכות היד. אבותינו ואמותינו אספו לקרבם ידע איכותי רב שהולך ונעלם עם כניסתנו לעידן הפוסט-מודרני, אך למעשה אותו ידע מעולם לא היה יותר רלוונטי, הן ברמה הפרקטית והן ברמה החינוכית.

יצירה עצמאית, דרך ליווי והנחייה של אדם בוגר, יכולה לספק לילד/ה חלון לפיתוח הערך העצמי, הנחישות, היצירתיות, העצמאות והשאפתנות. כל אלו תכונות חשובות לאין שיעור בעולמנו המשתנה.

בנוסף לזאת, אני מאמין שאפשור חירויות ממוסגרות בתוך המערכת החינוכית, היא צורת ביטוי של כבוד שורשי לילד/ה בתור אדם עצמאי/ת, ושהעבודה עם הכלים, או אפילו מפגש ביער מעודדים את תחושת החירות והכבוד.

המפגש עם כלי העבודה הידניים, עם החומרים הטבעיים ועם הקצב והאסטתיקה של המלאכה הקדומה, מייצר מסגרת ייחודית לעיצוב תפיסת העולם לפי ערכי הקיימות והחיבור לטבע, הקהילתיות, המנהיגות והיוזמה…

תכנים

להלן פירוט של מגוון הסדנאות והקורסים שאנחנו יכולים להעביר:


* רזי היער (גילאי 12-99, 3 שעות, מינימום 6, מקסימום 20 משתתפים) 


במהלך שוטטות משולבת שיחה ופעילות אקטיבית ביער, נכיר את היער ושוכניו בדרכים חדשות ומרתקות, נלמד על השפה הסודית של העצים, על הקשר בין כל דיירי היער, נבין מה זה אומר “אקולוגיה עמוקה” ונדבר על איך נראים יחסינו עם אמא יער היום ואיך אנחנו יכולים להפוך אותם לקרובים וטובים יותר.* סדנת גילוף שרביט קסמים (גילאי 12-15, 2.5 שעות, מינימום 4, מקסימום 14 משתתפים)


במהלך הסדנה, המותאמת לילדים ללא נסיון בעבודה עם כלי גילוף, נכיר את הכלי הבסיסי והחשוב ביותר במלאכה- הלא הוא סכין הגילוף. נרכוש כישור חדש ונלמד להשתמש בסכין בצורה בטיחותית, יעילה ומהנה. כל תלמיד.ה יצאו עם שרביט קסמים / מקל עוצמה שהם גילפו בעצמם, ועם תחושת בטחון ועצמאות מועצמת.


* סדנת גילוף כף (גילאי 15-99, 3-6 שעות, מינימום 2, מקסימום 14 משתתפים)


סדנת הדגל שלנו, איתה אנחנו רצים ב7 השנים האחרונות. 

לא סתם גילוף כפות נעשה טרנד מתפוצץ במהלך השנים האחרונות (ובתקופת הקורונה במיוחד). יש תהליך נפשי של זיכוך ומדיטציה שמתקיים תוך כדי הגילוף, ומגיע לשיא בעת השימוש בכלי יום-יומי שאתה עצמך הכנת, מחומר טבעי, ובמו ידייך.

במהלך הסדנה התלמידים ילמדו שימוש נכון בגרזן, סכין גילוף ישרה, וסכין מעוקלת- סט כלים שימושי ביותר לכל מי שנמשך לעולם העץ. 

נשוחח על קיימות מנקודת מבט יצרנית, על החיבור האישי והקולקטיבי שלנו לפירות היצירה האנושית, ועל שאלות עיצוביות מעניינות. כל תלמיד.ה יצאו בתום הסדנה עם כף בישול / אכילה מעץ טבעי, שגילפו במו ידיהם.


* סדנת גילוף קוקסה - כוס לפלנדית מסורתית (גילאי 16-99, 2 מפגשים של 6 שעות, מינימום 2, מקסימום 6 משתתפים)


הקוקסה היא כלי אישי שבארצות הצפוניות נהוג על פי המסורת שכל אדם עונד אחד על חגורתו. כוס השתייה היחודית הזו מאפשרת לנו ללמוד את איכויותיו של העץ כחומר גלם בצורה מאוד מעמיקה- על העבודה המסורתית עם כלים ידניים תוך מתן מענה לצרכים אמיתיים, תוך שימוש בחומר טבעי בלבד. הסדנה מתאימה לא.נשים ללא נסיון, אך יהנו ממנה יותר אנשים עם הבנה בסיסית של עבודה עם עץ. הסדנה מתפרשת על פני יומיים, והכי כיף לקיים אותה עם לינה בשטח, ופויקה משותף סביב המדורה. כל תלמיד.ה יצאו מהסדנה עם כוס שתייה אישית וייחודית, ועם הבנה מעמיקה על עבודה נכונה עם מפסלות, גרזן וסכין גילוף.


* סדנת בניית שרפרף (גילאי 16-99, 3 מפגשים של 6 שעות, מינימום 2, מקסימום 6 משתתפים)


בסדנה זו נלמד כיצד לייצר שרפרף ישיבה (ניתן לשנות לספסל או שולחן בהתאם לצרכי הקבוצה) בעזרת עץ טבעי בלבד. ניישם מחברי עץ מסורתיים ונמנע לחלוטין מפרזול מתכת, ברגים או מסמרים. סדנה זו מאפשרת שימוש בכלים רבים ומגוונים, וניתן לקיים אותה במספר מודלים- כל יחיד בונה שרפרף אישי, קבוצה שלמה בונה שרפרף אחד, זוגות בונים שרפרף אחד וכו. חלק מהכלים איתם נעבוד בסדנה הם גרזן, סכין, מפסלות שונות, מעצד, סכין משיכה, מבקעת, מקצועה. כל תלמיד.ה יצאו עם סט כישורים שיאפשר להם לגשת לפרויקטים פשוטים ומגוונים בתחום מלאכת העץ באופן בטיחותי ומהנה, וכמובן עם שרפרף מעשה ידיהם.


* קורס העמקה למלאכת עץ מסורתית (גילאי 16-99, 10 מפגשים של 5 שעות, מינימום 4, מקסימום 7 משתתפים)


קורס זה הוא שער עבור מי שמעוניין לצלול עמוק אל תוך העולם העשיר והמגוון של מלאכת העץ המסורתית. במהלך 10 מפגשי הקורס נכיר את שלל הכלים והטכניקות של מלאכת העץ המסורתית. כל מפגש יתמקד בפרויקט חדש וטכניקות חדשות שאותן נוכל ליישם גם בפרויקטים הבאים. 

חלק מהפרויקטים אותם נלמד הם- כף, קוקסה, מקבת, ידיות לגרזן וסכין (כל תלמיד בקורס יצא עם גרזן וסכין כחלק מעלות הקורס), ושרפרף.

מעבר לזאת, נלמד להשחיז את כלי העבודה, ונצא ליער למפגש ייחודי ומרתק הפורש את ראיית העולם של חרש העץ המסורתי. 

בתום הקורס כל תלמיד.ה יצאו עם כל פירות היצירה שלהם, ועם היכולת ליצור בעץ בעזרת כלים ידניים בצורה בטוחה, יעילה ומהנה. 


* השתלמות בסיס למחנכים (6 מפגשים של 5 שעות, 30 שעות אקדמיות סה"כ, מינימום 5, מקסימום 16 משתתפים)


במהלך 6 מפגשים מהנים, אנשי חינוך מכל המגזרים והאסכולות החינוכיות יזכו לגעת בעולם המכושף והנפלא של מלאכת העץ המסורתית. ההשתלמות היא למעשה הזדמנות ייחודית לקבל כלים לחינוך בעזרת מלאכה, לפתוח את הראש לתחומי קיימות, חיבור לטבע, ויצירתיות בהשראת הטבע. כמו כן נעסוק רבות במסורת האישית שלנו, בצורת החיים ודרכי החינוך של החברות המסורתיות, וכיצד אנחנו יכולים לקבל מהן השראה בחברה שלנו ובמוסדות החינוך שלנו. כל זה יקרה תוך תהליך למידה מעשיר של עבודה ויצירה עם העץ הטבעי, בעזרת הכלים הידניים.


* קורס עומק למחנכי עץ (22 מפגשים של 4 שעות + ימי העמקה מלאים, 120 שעות אקדמיות סה"כ, עד 10 משתתפים)


הקורס למחנכי עץ הוא הכשרה מעמיקה לחניכה באמצעות מלאכת העץ המסורתית. 


תוך שילוב עדין ומדויק של מתודות מעולם החינוך הדמוקרטי, שיטת התקשורת המקרבת ושיטות דיאלוגיות נוספות, פרקטיקות מיינדפולנס ומדיטציה שונות, יחד עם פרקטיקה מעולם הסלויד, עולם התוכן של אקולוגיה עמוקה וכמובן שלל הידע והטכניקות של מלאכת העץ המסורתית – מחנך העץ יוצר מרחב הוליסטי דרכו אפשר ליצור מפגש כנה עם החניך ולהניע יחדיו תנועה טרנספורמטיבית ומעצימה בחייו.

במהלך הקורס נלמד להשתמש בכלים אלו בעצמנו, וכמובן כיצד להשתמש בהם לשם יצירת מרחב חינוכי. 

הקורס מתאים למחנכים ולמטפלים. בין אם כאלו שרוצים להתמסר לעולם המלאכה, או לכאלו שרוצים לרכוש כלי נוסף.

* הרצאות והדגמות

מפגשים מול קבוצות בהן ארצה על הקשר בין פרט-חברה-טבע, ודרך מלאכת הגילוף נתחבר ונכיר את הגישות ההוליסטיות לאקולוגיה וסביבתנות, כלכלה מקיימת, וחיבור לרוח.

קרדיט לצילום: איל פריד